Jan Bielik
Běháte už roky a ne a ne srazit tempo pod vysněnou hranici? Rychlost nejlépe naberete, když se proběhnete se psem. Ideálně tažným. Lentilka, Snickers, Skittles, Oreo… Tak sladce tituluje své miláčky Honza Bielik, alias Johny Alaskan. Člověk, který přivedl k běhání desetitisíce do té doby pasivních lidí ve skoro stovce českých a slovenských měst. Plzeňák, který poslední dekádu úspěšně rozběhává Česko.
Honza je náš směroudavač. Prostě má vždycky vizi, s něčím přijde, a my se toho celý tým chytneme a padneme do toho po hlavě. Celý náš projekt byl vlastně jeho nápad. Taky je to náš sockař - to ho prostě baví a občas nás vybičuje taky k nějaké facebook nebo insta akci. Dalo by se i říci, že je takový náš guru. Narodil se do musherské rodiny. Naučil se dříve běhat se psama, než chodit. Pravidelně nás trápí při trénincích a předává své know-how, které se naučil už jako batole.
„Canicross - mushing je primárně životní styl. Člověk zapomene na vypiplaně uklizené auto. Namísto věcí pro sebe utrácí svoji výplatu pro lepší život parťáka, a pokud je mu ouvej, okamžitě všeho nechá a stará se o něj. V pohybu mu čtyřnožec všechno vrátí. Člověk najednou ztrácí výmluvy, zdali je zima nebo prší. Prostě jde. A to je sport, který miluji. Sport, který jsem se rozhodl ukázat Česku. A když už to děláme, tak naplno, zdravě a se vším všudy.“
"Už od mala jsem byl vychováván mezi smečkou malamutů a díky mamče jsem se dostal do kontaktu se sportem. Svůj první závod jsem si zajel už ve svých 4 letech s malamutkou a pomocnicí mamčou. Během svého mládí jsem překonal svoji největší překážku a začal jsem se aktivně věnovat sportu. Nejdříve jsem vyzkoušel post obránce za Spartu Plzeň, postupně jsem ale zjistil, že uplatnění pro mě je v jiném sportu.
Přihlásil jsem se tedy na běh na lyžích. Už po prvním soustředění jsem se rozhodl pro moji kompletní změnu. Ta největší, zlomová, přišla ve dvanácti, kdy jsem dostal svého prvního pejska - Lentilku. Od té doby se plně věnuju canicrossu a běhu. Konečně jsem se mohl zúčastnit závodů se svým pejskem, krásnej pocit, když víš, jak trénuješ svého pejska a pak s ním vydáš, vše, co umíš! Díky tomu, že jsem uměl na běžkách, tak jsem si vyzkoušel, na svůj věk, extrémní závod - Ledovou jízdu.
Sám si říkám, jak jsem to v těch třinácti letech dokázal. A už to bylo, moje kariéra canicrossaře pokračovala mým dalším pejskem - Snikym. Tentokrát 75% alaskan a 25% evropák, s neskutečnou touhou a chutí do běhání. Spolu jsme vytvořili canicrossový team a rozhodli se spolu prosadit. V patnácti jsem poznal, jak tvrdě chutná stříbrné umístění na Trophée des Montagnes. Myslím, že každý canicrossař by si měl TDM aspoň jednou vyzkoušet, protože teprve až tam pozná, co je to canicross a jak krásný je. O rok na to jsme v juniorské zvítězili a vše nasvědčovalo tomu, že má kariéra se bude ubírat mezi během na lyžích a canicrossem..."
Bylo nebylo, jednoho letního dne se narodil do rodiny plné psů nový dvounohý přírůstek. Už od začátku bylo jasné, že bude mít lásku a vztah k přírodě a zvířatům. Ve svých 12 letech si vyprosil svého prvního psího parťáka plemene Alaskan. Toto neoficiální plemeno v České republice nebylo tehdá moc známo, a tak se zrodila přezdívka "Johny Alaskan".
Pod touto přezdívkou Honza začal běhat canicross. V roce 2013 přišla myšlenka Rozběháme Česko, která měla za cíl zvednout lidi z gauče a ukázat jim krásnu tohoto sportu. A to se povedlo!
Jak se psal příběh značky Alaskan
O rozběhávání Česka a canicrossu
Chcete běhat pod tři na kilák? Sáhněte po Snickers či Lentilkách
Běhej zdravě: nová e-kniha o běhání
Kdo je kdo v musherském sportu
Češi před Trophée des Montagnes
MS ICF 2023, Leipa (Německo) - Relay CCM: 1. místo
MS ICF 2024, Bardonecchia (Itálie) – CM: 3. místo
MS ICF 2024, Bardonecchia (Itálie) - Relay CCM: 3. místo
|
|
|