Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Ondřej Svěchota

 

safe_image.jpg

 

S jakým psem běháte a proč právě s ním?

Můj parťák, se kterým jsme na MČR vyhráli, se jmenuje Fellow. Fellow je Evropský saňový pes a jsou mu dva roky. A proč právě s ním? Asi proto, že v dnešní době, pokud člověk chce závodit na špici, tak s jinou rasou to moc nejde. Je to taková psí formule 1.

Kdy jste s canicrossem začali a co vás k němu přivedlo?

V canicrossu zavodím teď čtvrtou sezonu. Vždycky jsem chtěl psa, co se mnou bude běhat. Doma jsme měli vždycky nějakého pejska, ale jejich tělesná konstituce nikdy nebyla na běh úplně ideální (rotvajler, středoasiat). Až pak si jednou přítelkyně pořídila fenku australského ovčáka Viki. S tou jsme vyrazili na trénink od Běhejsepsem.cz do pražské Stromovky a pak už se to vezlo. Pak na závody, a tam člověk zjistil, že pokud chce vyhrávat, potřebuje ohaře. V tu chvíli bylo rozhodnuto, že potřebuju dalšího psa. V tu chvíli jsem ale neměl tušení, že existuje něco jako ESP, myslel jsem si, že to jsou normální ohaři. Doma jsem sednul k bazoši – ano, dnes už vím, že by tak výběr psa probíhat neměl. Žádní němečtí ohaři tam zrovna nebyli. Na internetu jsem zjistil, že jsou ještě nějací pointři a to je vlastně podobné. A tak jsem si za dva dny jel pro naši Amálku. S tou jsem rok na to začal závodit a myslím, že vůbec ne špatně. Následně na to jsem se dozvěděl, že ti, co vyhrávají mají ESP. Šimon mi dal kontakt na Nicole Marešovou s tím, že má zrovna štěňátka. A tak jsem si domů vezl první ESP jménem Bowie. Bohužel v osmi měsících zemřel na leptospirózu. A v tu chvíli mi dala vědět Bára Zoubková, že si bere fenku od Lucky Ságnerové a ta má ještě volného jednoho pejska. A tak se k nám dostal Fellow.

Je někdo vaším vzorem?

Vzor konkrétní asi nemám. Ale v našem sportu je spousta zajímavých lidí, kteří jsou pro nás inspirací, v tom, jak s pejsky pracovat a jak se posouvat dál. Snažím se od nich učit, jak se zlepšit a ideálně udělat co nejméně chyb.

Jaké máte v canicrossu cíle?

Být stále lepší. A věřím, že s tím přijdou i úspěchy. Ideálně, aby soupeři znali jen naše záda.

Něco, co byste rádi sdělili novým i stávajícím canicrossařům?

Běhejte a užívejte si to spolu s vaším psem! Na trati buďte ohleduplní k ostatním.

(září 2022)

 

O vrcholech současného canicrossu

Rozhovor s čerstvými mistry ČR v canicrossu 2022

Kdo je kdo v musherském sportu

Ondra Svěchota

Ondra Svěchota

 

ME IFSS dryland 2022, Leipa (Německo) - CM: 2. místo

ME IFSS dryland 2022, Leipa (Německo) - Relay: 2. místo

MS IFSS dryland 2023, Ólvega (Španělsko) - CM: 2. místo

MS IFSS dryland 2023, Ólvega (Španělsko) - Relay: 1. místo

ME IFSS dryland 2024, Jämijärvi (Finsko) – CM: 1. místo

ME IFSS dryland 2024, Jämijärvi (Finsko) – Relay: 1. místo

-

MS ICF 2023, Německo (Leipa) - CCM: 2. místo

MS ICF 2023, Německo (Leipa) - Relay CCM: 1. místo