Petr Zdráhal
Patří plným právem do galerie nejúspěšnějších českých musherů. I když si občas zkusil něco jiného, jeho doménou byla kategorie C2, tzn. 2–4 psi s průkazem původu (plemene grónský pes, aljašský malamut, samojed).
Bezpochyby zlomovým bodem Petrovy sportovní kariéry bylo pořízení výjimečně talentovaného černobílého aljašského malamuta Clifa Měsíční tvář.
S Clifem na čele spřežení se neméně talentovanému Petrovi podařilo dobýt většinu vítězství. Zpočátku se jednalo o spřežení složené čistě z aljašských malamutů. Do něj byli postupně přičleňováni grónští psi. Zdráhalovi totiž patřili k jedněm z prvních experimentátorů v soužití dvou plemen – aljašských malamutů a grónských psů. Díky jejich propagaci a chovu se také gróňáci v Čechách a na Slovensku podstatněji rozšířili.
Manželka Irena vždy vzorně obstarávala veškeré manažerské a chovatelské starosti, a tak se Petr mohl plně soustředit na trénování a psy. Tato souhra je přivedla k několikaleté neporazitelnosti na sprintových závodech a tím pádem k mnoha titulům mistrů republiky. Také z mistrovství Evropy i mistrovství světa se Zdráhalovo spřežení vracelo často s medailovým umístěním.
Teď se možná ptáte, proč ten čas minulý v celém textu. Možná se už Petr těmi neustálými vítězstvími nudil či zatoužil po opojení z ještě větší rychlosti. Faktem je, že loni rozdali poslední čistokrevné pejsky a pořídili si smečku evropských saňových psů. Je to téměř jako začínat od začátku, takže se nechme překvapit, jestli i na tomto nebi zazáří jednou Zdráhalova hvězda.
Jak jsi se k saňovému sportu dostal?
Jezdili jsme trempovat a chtěli jsme si pořídit psa, který by s námi jezdil do přírody. V knihách nám padl do oka aljašský malamut. Vypadal jako vlk a díky tomu bylo rozhodnuto. Takže před dvanácti lety jsme domů přivezli prvního psa a za měsíc druhého, abychom se nehádali. Když jsme uviděli první závody psích spřežení, rozhodli jsme se věnovat tomuto sportu a za rok už jsem stál na startu.
Proč jsi změnil plemeno tažných psů?
Z aljašských malamutů jsme postupně přešli na grónské psy, a to kvůli rychlosti. S gróňáky jsme také dosáhli zatím největších úspěchů. Ale před více než rokem jsme se rozhodli přejít na ESP a tam těch důvodů bylo víc. Především výborné povahové vlastnosti, ovladatelnost, rychlost i vzhled, který nám učaroval.
Kterého dosaženého úspěchu si nejvíce ceníš?
Za jedenáct let závodění jsme odjeli 83 závodů s čistokrevnými psy, z toho 66 závodů jsme dojeli na prvním místě. Po čtyřech letech poctivého tréninku a výběru vhodných psů jsme v letech 1997-2002 byli 6x mistři republiky ve sprintu v kategorii C2. Nejvíce si ceníme úspěchů z MS a ME.
(2002)
Pohoda na Masarykově okruhu v Brně
2. místo – MS Donovaly (Slovensko) 1999 – kategorie C2
2. místo – ME Bad Mitterndorf (Rakousko) 2000 – kategorie B2
2. místo – MS Annaberg (Rakousko) 2001 – kategorie C2
2. místo – ME Donovaly (Slovensko) 2002 – kategorie C2
|
|
|